11. študentska konferenca KoME je zaključena

Študentski svet MFDPŠ je uspešno izpeljal že 11.  študentsko konferenco o socialnem podjetništvu, medgeneracijskem sodelovanju in prostovoljstvu, ki se je že drugo leto zapored izvedla v virtualnem okolju.

Organizacijske niti konference so bile tudi tokrat v rokah izjemno aktivnega Študentskega sveta MFDPŠ, v katerem poudarjajo, da je potrebno v aktualnih družbenih razmerah sodelovati in povezati generacije, graditi dobre medčloveške odnose in ohraniti solidarnost ter se osredotočiti predvsem na medgeneracijsko sodelovanje. Znanje in zmožnosti starejših so namreč pomemben del človeškega in družbenega kapitala, zato je za družbeni razvoj zelo pomembno, da se dosežki prejšnjih rodov prenašajo na mlajše generacije. Vendar samo to ni dovolj, saj postajajo družbena odgovornost, razvoj stabilnega ekonomskega okolja in razvoj splošne dobrobiti v družbi ponovno vrednote, ki vstopajo v ospredje. Etično in moralno delovanje v interesu ljudi in ne usmerjanje v dobiček so temelji socialnega podjetništva.

Glavna ideja konference je predstaviti študentom in mladim možnosti, tudi zaposlitvene, ki jih lahko čakajo v okviru nevladnih organizacij, prostovoljstva in socialnega podjetništva. Želeli smo jim prikazati primere dobrih praks iz lokalnega okolja, kot tudi iz tujine ter posredovati koristne informacije iz prve roke s strani vodij organizacij, kot tudi samih prostovoljcev. Obenem smo MFDPŠ kot zavezano k družbeni odgovornosti prikazali tudi mednarodnim udeležencem konference, na katero so se odzvali v velikem številu. Prisotnih je bilo kar 93 udeležencev, od tega 40 udeležencev iz drugih držav. Konferenca je bila izvedena v angleškem jeziku, kar še potrjuje mednarodno udejstvovanje fakultete, ” je povzel predsednik Študentskega sveta MFDPŠ Jernej Lipičnik.

O pomembnosti spodbujanja prostovoljstva ter solidarnosti med mladimi, medgeneracijskem sodelovanju med prostovoljci ter vzajemnim učenjem med njimi in organizacijami, je spregovorila mag. Katja Kolenc iz Celjskega mladinskega centra. Poudarila je pomen povezanosti in sodelovanja lokalnih organizacij, ki v svoje aktivnosti vključujejo prostovoljce ter prizadevanja za skupno oblikovanje projektov in aktivnosti za potrebe lokalnega okolja oziroma prebivalstva. Prav tako je gostja konference predstavila prostovoljne projekte Celjskega mladinskega centra ter Informacijski točki Europe Direct Savinjske.

O družbeni odgovornosti in izkušnjah MFDPŠ s prostovoljstvom je predstavil izr. prof. dr. Valerij Dermol, strokovnjak z izkušnjami s področja izobraževanja, svetovanja, upravljanja v gospodarstvu in visokem šolstvu v Sloveniji in tujini. Kot je povedal, ima MFDPŠ pojem družbene odgovornosti opredeljen v viziji fakultete, prav tako se družbena odgovornost lahko razbere iz vrednot fakultete, ki so med drugimi tudi odgovornost in poštenost do uporabnikov. Na MFDPŠ so v luči družbene odgovornosti razvili tudi predmet Družbena odgovornost in prostovoljstvo, v okviru katerega študenti sodelujejo kot prostovoljci in predstavijo svoje prostovoljske aktivnosti.

Socialno podjetništvo je zbranim na konferenci predstavila ustanoviteljica socialnega podjetja GebRaa iz Egipta ga. Rania Salah Seddik. V okviru podjetja sodeluje z več kot 300 obrtniki iz celotnega Egipta in odpira nova delovna mesta, tudi za invalide, podeželske skupnosti in ženske skupnosti. Kot socialna podjetnica pravi, da je njen življenjski cilj ustvarjati dostojna delovna mesta ter z novimi obrtniškimi izdelki prodirati na tuje trge in povečevati ponudbo z ustvarjanjem novih generacij obrtnikov.

Ustanovitelj Mednarodnega inštituta za inspiracijsko ekonomijo v Bahrainu dr. Mohamed Jasim Buheji se je v predstavitvi z naslovom Medgeneracijski izziv – perspektiva po COVID-u spraševal, kako uporabiti in oplemenititi še t. i. »neizkoriščene rešitve“ pandemije COVID-19. Poudarek predstavitve je bil na vrzeli med generacijami (»intergenerational gap«), kot ideji za projekte socialnega podjetništva in prostovoljstva. Dr. Buheji meni, da mladi danes takšne projekte potrebujejo bolj kot kdaj koli prej, celo bolj kot starejše generacije, saj se veliko oblik znanja, informacij in izkušenj med generacijami izgublja ravno zaradi vrzeli med generacijami.

Med gosti iz tujine je bila tudi dobitnica nagrade na področju zavzemanja za opolnomočenje romskih deklet in žensk, učiteljica angleškega jezika v osnovni šoli v eni največjih romskih občin v Evropi ga. Sibel Bajram. Zbrane je seznanila s programi, pobudami in zakoni Severne Makedonije, ki se nanašajo na pomoč Romom vseh generacij pri šolanju in izobraževanju. Izpostavila je zakon iz leta 2014–2015, ki je osnovno in srednje izobraževanje opredelil kot obvezno za vsakega otroka, ne glede na njegovo državljanstvo. Prav tako se že dve leti v Severni Makedoniji s pomočjo Romskega izobraževalnega sklada dodeljujejo tudi štipendije za romske učence v prvem razredu, ki izhajajo iz družin, ki so odvisne od državnega programa socialnega varstva, ali katerih starši so brezposelni.

Dr. Augusto Sebastio je kot predstavnik Centra za raziskave na področju novih tehnologij in njihovega vpliva na naše življenje in socialno dimenzijo iz Taranta (Italija) udeležencem predstavil prostovoljstvo in pojem medkulturnega mediatorstva. Izpostavil je profesionalizacijo teh dejavnosti preko vključevanja dobrih praks in posebnih usposabljanj, ki jih je potrebno razviti na izobraževalnih institucijah. Vse te dejavnosti pa je seveda potrebno razvijati v duhu spoštovanja človekovih pravic in vzporedno ob pojavu fenomena migracij, ki ostajajo stalnica na naši celini.

Na konferenci so sodelovali še dr. Barbara Lužar, vodja Hiše sadeži družbe Žalec, ki pravi, da vključitev v prostovoljstvo lahko mladim pomaga pri pridobivanju različnih praktičnih znanj, veščin in kompetenc, gradnji socialnih mrež ter pridobivanju izkušenj dela z različnimi starostnimi skupinami. Mladi lahko v teh ustvarjalnih in spodbudnih okoljih preizkušajo tudi svoje kreativne (podjetniške) ideje in projekte in pridobijo pisna potrdila o pridobljenih kompetencah, kar jim lahko olajša prehod na trg dela ter hkrati prispeva k bolj odgovorni in solidarni družbi.

Na konferenci so sodelovali še ga. Bojana Centrih, ki je predstavila svojo pot od prostovoljskega dela do dejanske zaposlitve v Hiši sadeži družbe Žalec; paraplavalec, paraplesalec, podjetnik in prostovoljec Nino Batagelj o osebni poti in izkušnjah prostovoljnega dela ter študenti MFDPŠ s svojimi prispevki.

 

Skip to content