Na MFDPŠ smo v novembru in decembru izvedli tri usposabljanja za karierne svetovalce. Usposabljanja so potekala v okviru operacije ‘Celostna obravnava netradicionalnih študentov v okviru kariernega centra MFDPŠ’ v okviru Javnega razpisa: “Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov”. Izvedena so bila naslednja usposabljanja:

  • Uvod v psihosocialno pomoč študentom

Izvajalec: Zavod Vitazen, dr. Tjaša Stepišnik Perdih.

Usposabljanje je vključevalo področje vzpostavljanja svetovalnega odnosa s študentom, ter metode in tehnike svetovanja. Udeleženci so pridobili kompetence za uporabo znanja v praksi in za reševanje problemov v konkretnih situacijah neposrednega dela s študenti, poznavanje in razumevanje osnovnih konceptov in metod, občutljivost za raznolikost in družbeno neenakost ter so razvili sposobnost argumentiranega in spoštljivega razpravljanja in reševanja problemov.

  • Duševno zdravje in osebnostna rast

Izvajalec: Strokovno psihološki center Sprememba, Maruša Naglič, univ. dipl. psihologinja.

Udeleženci so spoznali koncept duševnega zdravja ter krizne situacije, pridobili razumevanje stresne reakcije, spoznali in preizkusili strategije za spoprijemanje s stresom, spoznali pogoste duševne motnje, spoznali vire strokovne pomoči, razvijali veščino zavzemanja perspektive druge osebe ter spoznali in vadili aktivno poslušanje.

  • Tehnike medosebne komunikacije

Izvajalec: Marijana Kolenko, ravnateljica Osnovne šole Lava Celje.

Namen usposabljanja je bil predstavitev tehnik nenasilne in asertivne komunikacije ter aktivnega poslušanja, veščin vodenja svetovalnega pogovora in komunikacija v specifičnih situacijah. Usposabljanje je vključevalo tudi razmislek o etičnih dilemah in kritični razmislek o možnosti opazovalčevega poseganja v prostor drugega.

Z izvedbo projekta fakulteta krepi aktivnosti kariernega centra, širi svetovalno dejavnost študentom s strani strokovnih služb in povečuje usposobljenost kariernih svetovalcev za podporo posebnim skupinam študentov ter njihovo večjo vključenost.

Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Javni razpis za izbor operacij: Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov  se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10.1 Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc; specifičnega cilja: 10.1.3 Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema.

Skip to content