Projekt Daljše mobilnosti visokošolskih učiteljev MFDPŠ

Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10.1 Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc, specifičnega cilja: 10.1.3 Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema.

Vsebinska zasnova projekta

Izvedba projekta bo na Mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije (MFDPŠ) okrepila obseg vključevanja visokošolskih učiteljev MFDPŠ v pedagoške procese na visoko kakovostnih tujih visokošolskih institucijah. Predlagani projekt sledi usmeritvam, zapisanim v Slovenski strategiji pametne specializacije in Strategiji internacionalizacije slovenskega visokega šolstva 2016-2020, pa tudi strateškim usmeritvam MFDPŠ, ki želi postati mednarodno uveljavljen, akademsko kakovosten in družbeno odgovoren visokošolski zavod. Projekt se skladno s strateškimi vidiki usmerja v (1) krepitev obsega mednarodne dejavnosti MFDPŠ ter promocijo mednarodne mobilnosti, (2) izmenjavo strokovnega znanja ter načinov poučevanja s tujimi visokošolskimi institucijami, (3) dvig kakovosti in inovativnosti v poučevanju ter učenju na MFDPŠ, (4) absorpcijo dobrih praks poučevanja in raziskovanja in s tem njihov prenos v zavod, Savinjsko regijo ter slovensko okolje ter (5) krepitev mednarodne mreže visokošolskih institucij za promocijo in spodbujanje raziskovalno-razvojne in publicistične dejavnosti na MFDPŠ in širše.

 

Obseg in struktura aktivnosti projekta

V okviru projekta načrtujemo dve tri-mesečni daljši gostovanji visokošolskih učiteljev MFDPŠ (mlajših doktorjev znanosti), ki delujeta na interdisciplinarnem področju, povezanem s poučevanjem metodologije družboslovnega raziskovanja, poslovne matematike, statistike v managementu ipd. Z izvedbo teh gostovanj visokošolskih učiteljev MFDPŠ na visoko kakovostnih tujih visokošolskih zavodih  nameravamo poleg poučevanja strokovnih predmetov okrepiti tudi raziskovalno-razvojno dejavnost na MFDPŠ, predvsem z okrepitvijo skupnega raziskovanja in publiciranja z visokošolskimi učitelji in raziskovalci s tujih visokošolskih institucij ter prenosom izkušenj v tujini gostujočih domačih učiteljev v domače okolje. Načrtujemo gostovanji  visokošolskih učiteljev MFDPŠ na tujih visokošolskih institucijah, s katerimi smo v preteklosti že imeli dobre izkušnje in s katerimi je vzpostavljeno vzajemno zaupanje.

Na MFDPŠ z izvedbo predlaganega projekta pričakujemo sinergijske učinke tudi pri več drugih dejavnostih, ki že potekajo na fakulteti, in sicer (1) pri organizaciji mednarodne znanstvene konference MakeLearn & TIIM (v letu 2019 v Portorožu, Slovenija), (2) pri izdajanju Mednarodne revije za management, znanje in učenje (International Journal of Management, Knowledge and Learning), (3) pri krepitvi mednarodnih stikov (trenutno ima MDFDPŠ sklenjenih 44 bilateralnih pogodb s tujimi visokošolskimi zavodi), (4) pri obsegu in kakovosti mednarodnih objav v okviru Založbe MFDPŠ ter delovanju mednarodne založbe ToKnowPress, ki jo MFDPŠ vodi skupaj z Kasetsart University iz Bangkoka (Tajska) ter Marie Curie-Skłodowska University iz Lublina (Poljska), (5) pri organizaciji mednarodne poletne šole itd.

 

Prenos znanj, izkušenj, dobrih praks iz mednarodnega okolja v slovenski visokošolski prostor

Visokošolski učitelji MFDPŠ bodo zaradi gostovanj na tujih visokošolskih institucijah vključeni v procese izmenjave izkušenj, znanja ter načrtovanja za izvedbo pedagoških pristopov, kar se bo odrazilo tudi na izboljšavah izvedb študijske dejavnosti za študente MFDPŠ. Krepitev stika med domačini in tujimi visokošolskimi učitelji bo omogočilo spletanje in krepitev povezav med njimi ter njihovimi institucijami, hkrati pa tudi promocijo mobilnosti za poučevanje v tujini ter spodbujanje vključevanja domačih zaposlenih v raziskovanje oziroma raziskovalne projekte ter publiciranja na tujih visokošolskih institucijah, kar bo študentom MFDPŠ omogočilo dostop do najsodobnejših strokovnih ali znanstvenih spoznanj. Študenti MFDPŠ bodo torej deležni tako tujega znanja kot tujih pedagoških prijemov preko naslednjih oblik oz. pristopov:

  • Uporabe strokovne oziroma znanstvene literature, ki bo nastala ali pa bo prevzeta zaradi mobilnosti na tuji visokošolski instituciji.
  • Izboljšanja vsebine predavanj in vaj ter didaktičnih pristopov kot posledice prenosa znanja med tujimi visokošolskimi učitelji ter učitelji MFDPŠ, vključenimi v mobilnost,
  • Predstavitev izkušenj poučevanja študentom MFDPŠ kot načina njihovega motiviranja za študij.
  • Vzpostavitve tesnejših stikov s kakovostnimi tujimi visokošolskimi učitelji ter njihova kasnejša vključitev v izvedbo študijske dejavnosti na MFDPŠ.
  • Prenosa sodobnih praks mentoriranja in diplomiranja v domače okolje.
Skip to content